A hazai élvonalbeli bajnokság tabellájának harmadik helyén áll a HE-DO B. Braun Gyöngyös Liga Kupa-címvédő csapata, ami a gyöngyösi kézilabdázás történetének eddigi legjobb eredménye. A klubelnök szerint az elmúlt évek céltudatos építkezésének eredményét látjuk a táblázaton, és a nemzetközi szereplést érő ötödik hely sincs elérhetetlen távolságban. Nagy Attila nem csak a felnőtt csapatra, hanem az utánpótlás eredményeire és az egyesület infrastrukturális beruházásaira is büszke.

– Kiválóan sikerült a rajt az NB I.-es bajnokságban, amelynek első negyede után a tabella harmadik helyén szerepel a HE-DO B. Braun Gyöngyös. Minek köszönhető ez a siker?

– Tavaly már látszott, hogy ha sikerül együtt tartanunk a csapat gerincét, akkor egy nagyon ígéretes szezon állhat előttünk. Bár bizakodók voltunk, a célkitűzések meghatározásakor a realitást szem előtt tartva ugyanazokat a célokat határoztuk meg a csapat számára, mint a megelőző szezonban. Most is két lábbal a földön állunk, álmainkban az 5. hely elérése szerepel, amit most mutat a tabella az a legmerészebb várakozásinkat is túlszárnyalja. Persze messze még a bajnokság vége, az azonban egyértelműen látszik, hogy az a céltudatos építkezés, amit Konkoly Csaba vezetőedző irányítása mellett elkezdtünk, kezd beérni, az pedig külön öröm, hogy sok-sok fiatal magyar játékos választ bennünket ahelyett, hogy valamelyik élcsapatnál ülne a kispadon. Ubornyák Dávid, aki korábban csatlakozott a csapatunkhoz, ma már felnőtt válogatott kerettag, de nagyon jól helytáll az NB I.-ben Gödör Bence, Papp Bence és Újvári László is. Mellettük saját nevelésű játékosaink is egyre nagyobb szerephez jutnak: Gráf Martin, Dávid József vagy Jaros Olivér már a tavalyi Liga Kupa-győzelemből is kivette a részét. Túl az egyéni teljesítményeken a csapatunk olyan erős morális egységet alkot, ami szerintem az egyik legnagyobb erősségünk a bajnokságban. Külön kiemelném a csapat erőnléti állapotát, amit a Veszprém elleni teljesítményünk mutat meg a legjobban. Egyrészről megtisztelő volt, hogy a Veszprém a teljes keretével vonult fel ellenünk, ebből adódóan szemmel tátható volt az iszonyatos testi fölény. Ennek ellenére a csapatunk nem fáradt el, és a teljes játékidő alatt maximális fordulaton száguldoztak a fiúk.

– Milyen távolabbi célok lehetnek egy olyan klub előtt, mint a gyöngyösi?

– Sokat elemeztük az NB I. szereplőinek elmúlt két évtizednyi teljesítményét. Sok példát láttunk az üstökösszerű berobbanásra, majd láttuk a teljes hanyatlást. Mi büszkék vagyunk a stabil, immár tizenharmadik éve tartó NB I.-es tagságunkra. Szeretünk a földön járni, és reális célok mentén haladni, egy kimagasló eredményért nem áldozzuk fel az egyesület jövőjét. Tavaly megrettentem, amikor év közben a megcsillant az 5. helyezés és az ezzel járó nemzetközi szereplés lehetősége, akkor még nem volt erre felkészülve az egyesület. Mára megértünk erre a kihívásra is, őszintén örülnék, ha sikerülne elérnünk az 5. helyet, de céljaink nem változtak. Ezek között szerepel a Liga Kupa címvédése is. Természetesen a nemzetközi szereplés nem csak a pályán nyújtott teljesítményen múlik, a klubvezetésnek komoly feladatot jelent az anyagi feltételek megteremtése is. Szerencsére a klub mellett elkötelezett támogatók állnak, így szponzorainkkal együttműködve mára sikerült a nemzetközi kupaszerepléshez szükséges minden feltételt megteremteni.

– A biztos jövő egyik záloga a sikeres utánpótlás-képzés. Hogy állunk ezen a fronton?

– Rengeteget dolgoztak a fiatalok és a szakmai gárda az utánpótláscsapataink felkészítésében, amit idén is az immár 9. alakommal megrendezett Mátra Kupával koronáztunk meg.

– Beszéljünk egy kicsit bővebben a Mátra Kupáról! Számokban kifejezve, milyen volt az idei torna?

– Először azt kell elmondanom, hogy nagyon komoly szervező munka előz meg egy ilyen eseményt. Szállás, étkezés, logisztika, játékvezetők, az egészségügyi stáb leszervezése és még sorolhatnám, nem egyszerű feladat. Hét korcsoportban 40 csapat vett részt a tornán, három nap alatt 110 mérkőzést rendeztünk. Közel 600 játékost, szülőket, barátokat, ismerősöket láttunk vendégül. Nagyon komoly tömeget érkezett az eseményre. A Gyöngyösi KK csapatai mellett Budapestről és 8 megyéből érkeztek csapatok. Békés, Debrecen, Kecskemét, Érd, Nyíregyháza városából is jöttek. Kis csalódás, hogy a Heves megyei klubok mennyire érdektelenek voltak. Egerből is mindössze két csapat érkezett.

– Miért szánnak ennyire hangsúlyos szerepet az utánpótlásképzésnek?

– Felelősséget érzünk a sportág jövője és a környékbeli fiatalok egészséges életmódra nevelése iránt. A sport, a testmozgás szeretetének táplálása a legfontosabb, minden más ebből következik. A gyöngyösi utánpótlásjátékosoknak nyitva van a kapu az NB I.-es csapat felé, mára több példa is bizonyítja, hogy oda lehet érni a nagycsapathoz, ami óriási motiváció a gyerekek számára. A régió számos oktatási intézményével van együttműködési megállapodásunk, hogy a fiatalok ne csak a spotra, hanem a tanulásra is koncentráljanak. Látjuk, hogy más csapatoknál egyszerűbben kezelik ezt a kérdést, nem indítanak csapatot minden korosztályban, és inkább pénzért szerződtetnek játékosokat az ificsapatba, minthogy saját játékosokat neveljenek ki. Ezzel szemben mi hiszünk abban, hogy a gyerekek képzésébe fektetett energia mindenképpen megtérül. Ezért képezzük folyamatosan edzői karunkat, ezért alkalmazunk speciális képesítéssel rendelkező szakembereket az utánpótláscsapatok mellett. Szerencsére a megye több városában folyik magas szintű kézilabdaképzés, de van még ezzel kapcsolatban munka.

– Csak Gyöngyösre koncentrálnak, vagy nyitnak a régió, a tágabb térség felé is?

– Mi folyamatosan segítjük a környező települések sportéletét, rengeteg nálunk tanult edző segíti az egyesületeket, bővíti a környező csapatok játékosállományát. Kiemelném az Eszterházy Károly Egyetemmel kötött együttműködést. A sport iránt elkötelezett fiatalok sportolási és sportvezetői képzésében közösen megfogalmazott célok érdekében kötöttük a megállapodást. Jelenleg 31 csapatban, több, mint 300 gyerekkel foglalkozunk. Nyugodtan kijelenthetem, hogy a régió legnagyobb és legeredményesebb utánpótlásklubja vagyunk, amit egy táblázaton egyértelműen be is tudunk mutatni.

Jól látszik, hogy a kilenc, első osztályban versenyző megyei csapat közül hat gyöngyösi, és nagy öröm, hogy a lányok között is elindult a folyamat, U14-eseink már szintén a legmagasabb osztályban tudtak indulni. Ami az eredményeket illeti, országos bajnokcsapatunk volt, számos sikert könyvelhettünk el rangos tornákon. Ma Gyöngyösön kézilabdásnak lenni presztízst jelent. A régióban szinte az a kuriózum, ha nem a Gyöngyös a bajnok. Jó látni, amikor hétről-hétre a Pick Szeged, az FTC vagy a Győri Audi ETO játékosai ellen lépnek pályára a gyöngyösi fiatalok. Ifjúsági- és serdülőcsapatunk egyaránt a tabella második helyén szerepel, ráadásul az ifisták az NB II.-es felnőtt bajnokságban is versenyeznek, ami elsősorban a tapasztalatszerzés miatt fontos számukra.

– Milyen infrastrukturális felételeket tudnak teremteni az utánpótlás-képzéshez?

– Igyekszünk a tao és a sportági pályázatok minden lehetőségét kihasználni. Az elmúlt időszakban két műanyag burkolatos pályával, egészségügyi gépekkel és LED-fallal gazdagítottuk az egyesület vagyonát, de elkészült a bemelegítő csarnokunk is. Sajnos a közművek hiánya miatt, egyelőre nem tudják birtokba venni a fiatalok, de reményeink szerint hamarosan befejeződnek az elmaradt munkák. További felújítások is várhatók , hisz a Magyar Kézilabda Szövetség tornaterem felújítási programjára rendszeresen pályázunk az önkormányzattal közösen, így tudjuk korszerűsíteni a városi sportcsarnok szellőztető rendszerét, de tervezzük a világítás korszerűsítését, sportpadló cseréjét és egy napelemes rendszer kiépítését is.